Blog
Elővizsgálat sikeres, hibátlan. Futómű beállítva. Papíron sok minden javult, mondjuk még az is amihez nem nyúltunk és nem lett állítva. Remélem ezzel lezárjuk a gumirágás sorozatott.
A következő 3000km alatt majd sűrű gumi ellenőrzés...
Vasárnap (08.23) lejárt volna a papír. Szerencsére nem kellett várnom, senki nem volt. Ilyet sem látni. Kényelmes volt. Még két év.
Elég rozsdás volt a porvédő, sőt itt-ott lukas is, elhatároztam, h cserélem. A cumi ott kezdődött, h a fék csúszka fölső csvarja a fej alatt eltört. az alsó kijött szerencsére, igy a nyerget le lehetett venni (több hely) és aparáttal megmelegiteni, h kijöjjön a törött darab. A belső fékbetétet vezetőlemez nélkül rakták be a szakértők, szóval az szépen bele is rohadt a keretbe, kalapáccsl kellett kiverni. A porvédő rögzitő csavarja természetesen a 3szori melegités ellenére is beletört, szóval fúrásra majd menetfúrásra voltam itélve. Bontott, de tiptop (drótkorongozott) csúszka csavarokat raktam be kék Loctite-tal, majd kb 50 Nm-rel húztam meg, akárcsak a keret rögzitő csavarokat. Pótoltam a hiányzó betét vezetőlemezt, megkentem kerámiával, betétek füleit jól megreszeltem. egész jól mozog a betét. A tárcsa belső felét négertárcsával rozsdamentesitettem. Baszott sok meló volt, de legalább jó lett, tavaszig kibirja, akkor már nem lesz cumi szétszedni és perfektre megcsinálni.
Szilent cserélve, minden a helyén. Nem hiszem hogy ezzel még vége a gumi kopásnak (ha csak nem állították be rosszul... Nem az első eset.) Holnap újból kereshetek futóművest.
Ha továbbra is eszi a gumikat már csak a rugókra tudok gondolni, mivel a gyengébb rugó nagyobb kerékdőlést okozhat. Bár akkor is nagyobb felületen kopna...
Még Olajcserekor vettem új légszűrőt is, ami a nagy kapkodásban elfelejtődött. Most megtaláltam és cseréltük azt is.
12ezer km-el ezelőtt – 6-6,5 deci/1000km-es olajfogyasztás után – szét lett bontva a motor, ki lett tisztítva a gyűrűhorony és kapott új gyűrűket és hajtókarcsapágyakat. Akkor a probléma megoldódott, de 10-12e km után az olajfogyasztás visszatért, ezért elkezdtem utána nézni a dolgoknak.
Eddig ezeket találtam:
A CF2-es olajfogyasztása nem problémás ellenben a CF3 (és a JTS) igen.
Saját tapasztalat, hogy a korábbi Pók 180ezer km-el a háta mögött sem fogyasztott érdemben olajat, míg PHuBi 70-nél már bontásra szorult.
Különbségek a TS motoroknál:
CF2 motor (AR16201 "Alu fedeles" - Pók):
- nagyobb dugattyú
- vastagabb hengerfejtömítés (1,65mm??)
- 3 gyűrű 1,2 – 1,5 – 3 mm mérettel
- két részes olajáteresztő (3 mm vastag) gyűrű belső rugóval
- az olajáteresztő gyűrű alatt 4 db furat hogy a lehúzott olaj vissza tudjon folyni (4. kép)
CF3 motor (AR32310 "Műanyag fedeles" - PHuBi)
- kisebb dugattyú
- vékonyabb hengerfejtömítés (0,49mm)
- 3 vékonyabb gyűrű: 1,2 – 1,2 – 2 mm
- két részes olajáteresztő (2mm vastag) belső rugóval
- nincs furat az olajáteresztő gyűrű alatt
Az olajfogyasztás fő oka a két motor közti különbségben keresendő:
- vékonyabb olajáteresztő gyűrű
- nincsenek visszavezető furatok
Az alfaowner-en egyértelműen kiderül, hogy innen származik a baj.
https://www.alfaowner.com/threads/2-litre-ts-cf3-motor-overhaul.354666/page-2
Anno az Égéstérben is téma volt az 1,3-as Toyota motorok olajfogyasztása. Ott is az jött ki hogy az olaj beégett az olajátvezető furatokba és emiatt ugrott meg az olajfogyasztás. A CF3-ban nincs is ilyen furat…
A többi motorral összehasonlítva még egy kérdés merül fel. Miért nem a klasszikus három részes olajáteresztő gyűrű van a TS motorokban? Alig találtam olyan gyártót, aki három részes gyűrűt készít a TS motorhoz.
A különbségen kívül természetesen maradt még pár kérdés:
- A henger kopása – mennyire „ovális”? A korábbi szétszedéskor a hengerfal hónolása mindenhol egyenletesen látszott, kopásnak nem volt nyoma. Sajnos mérési eredmény nem áll rendelkezésre.
- Mennyit ártott a bejáratás a beszerelt gyűrűknek? Gyakorlatilag mint az új autót úgy járattam be. Annak érdekében, hogy legyen gyűrűnyomás, terhelni kell („engine break in” a keresőszó), 100 km után olajcsere…
- Egyformán kopottak-e a hengerek? A kompressziómérés ki tudná mutatni a különbségeket, de mérve akkor se volt. Se előtte, se utána.
- Mennyit jelent, hogy a gyűrűcserét nem előzte meg a hengerfal „felújítása” egy hónolással? A hónolás a hengerfal olajmegtartó képességét növeli.
- Mennyit jelentenek a speciális segédanyagok az összerakás során? A neten keresgélve találtam a profik által használt speciális „zsírt”, amit a szerelés során kell használni és segít a bekopásban. (2 köbcentis adagokban árulják szemmel jól látható mennyiségű pénzért)
Egy dolog biztos, még rengeteg dolognak kell utána nézni…
Találtam pár videót, ahol az AMS cég három részes olajáteresztőt szerelt be:
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120hp engine damage part 1
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120hp crankshaft replaced part 3
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120hp pistons replaced part 4
olie verbruik zuiger modificatie alfa romeo. door AMS.
Külön köszönet Kizzo cartársnak az iránymutatásokért
update 2022.november:
Az első gyűrűcsere után drasztikusan csökkent az olajfogyasztás. "Számításaim szerint 9,5 deci fogyott el a gyűrűzés óta megtett 6.300 km-en."
Az átépítés óta két nagy túra is volt a francia Alpokba, a megtett 3.600 és 4.500 km-es köröknél olajfogyasztás nem volt tapasztalható. Az idei 6.842 km-es idény alatt nem fogyott a szint.
A 145 utódjaként került hozzám B4nshEE cartárs autója.
Munkába járni vettem, szerintem arra tökéletesen meg fog felelni.
Lesz rajta javítani való, de a vételára tökéletesen tükrözte ezt. :-)
Ismerem az autót, annak idején együtt vettük, tehát nem volt akkora zsákbamacska.
Tudom, hogy az elmúlt 5 évben mi baja volt a kocsinak és hogy mik lettek rajta cserélve.
Az biztos, hogy egy kiadós külsö-belső takarítással fogok kezdeni :-) :-)
Km állás: 215.855km
Menet közben elment a fék hatás.😕 Mint kiderült eltört(elöregedett a gumi) a bal első fékcső. Szerencsére volt közel egy szervíz. Óvatosan elgurulva odáig, leadtam mg csináltatni, és kértem, hogy ellenőrizzék le az összes csövet. Elöl kicserélték a csöveket mind két oldalon. Ezzel együtt a kiegyenlítő tartályt is kicseréltettem, mert az egyik kis műanyag cső el volt repedve és csepegett.
Friss műszaki vizsga teljesítve. Fékfolyadék cserélve, Textar DOT4 class6. Futómű beállítva.
Melyikkel menjünk? Mivel Debrecen-Siófok végig autópálya, én a 159-re szavaztam. A cél nem az élményautózás volt, hanem a csendben, gyorsan odaérés. Úgyhogy Zen vitt minket nyaralni egy hétre. Kicsinek továbbra sem kicsi, továbbra is korlátozottan tudom megérteni azokat akik pár gyerek születése után egyből kényszert éreznek hatalmas dobozok beszerzésére. Aki autózni szeret, ne tegye. Várjon még egy picit.
A 2.4 automata ilyenkor bizonyít. Számomra a 159 csak ebben az összeállításban értelmezhető autó, mióta a piros Gulietta is itt lakik nálunk. A kézi váltós négyhengeres 159-ek örökre értelmüket vesztették. Az igazi többletet az öt henger, a dízelsége és az automata váltó adják. Mert ettől utazóautó, ettől Zen.
A 330km autópályát megeszi szűk 3 óra alatt úgy, hogy a gyerekek pihennek, alszanak, olvasnak, játszanak, nem igazán tűnik fel nekik, hogy autózunk. Én a bőrfotelben hátradőlve bambulok ki a fejemből, figyelem a forgalmat, a tájat, hallgatom a szél susogását, és a néha felmorajló "öthengert". Csinál mindent magától, és ez így van jól. Kint hiába van forgalom, az M0-áson dúl a presztízs háború, az M7-esen idétlenkedés és tömeg. Egyszerűen nem tud kizökkenteni. Haladunk. Hol ennyivel, hol annyival, nincs különbség.
Megvannak a kompromisszumai, mint a városi használhatóság, a hasmagasság, a kevéssé átélhető vezetési élmény, amik végtelenül bosszantottak. Ezeket a bosszúságokat egy pillanat alatt semmisítette meg a Giulietta. És most van egy hibátlan utazóautónk, amitől csak és kizárólag azt várom amire való. És ebben a szerepében élmény.
Élmény vele autópályázni, élmény vele leparkolni, élmény amikor bármilyen autó mellett parkolva sem válik jelentéktelen átlagos közlekedőedénnyé, mert ami szép, az szép.